Pełny raport o przenośności numerów w 2017 roku

karty sim

W 2017 roku Polacy przenieśli w sieciach mobilnych 2,135 mln numerów, o 21,8% więcej niż w 2016 – wynika z danych udostępnionych przez UKE, przeliczonych przez TELEPOLIS.PL. Sam IV kwartał był lepszy niż rok wcześniej, bo sieć zmieniło 590,5 tys. numerów, o 15,3% więcej niż w IV kwartale 2016 roku.
Czwarty kwartał z najlepszym bilansem zakończył T-Mobile (22,71 tys.), o włos wyprzedzając P4 (22,51 tys.). P4 ma jednak nadal pierwsze miejsce w pozyskaniach (180,3 tys.) deklasując kolejnego operatora, tj. T-Mobile (133,1 tys.).
Dobry wynik T-Mobile to efekt wygranego przetargu na obsługę numerów administracji państwowej, dzięki czemu operator zdobył prawie 20 tys. numerów.
W tym czasie zdecydowanie więcej numerów niż w poprzednich kwartałach straciło Orange (182,6 tys.), tracąc w bilansie ponad 58 tys. szt, co było najsłabszym wynikiem.
Za wynik w sekcji Pozostali nie odpowiada już głównie Virgin Mobile, jak to było jeszcze rok temu. Operator zaliczył najsłabszy swój kwartał tracąc 3,8 tys. numerów.
To już drugi taki okres na minusie. Za to w IV kwartale bardzo dobry bilans miał Premium Mobile (+9,2 tys.) i Aero2 (+7,8 tys.)
W całym 2017 roku numerem jeden dalej jest P4, ale jego przewaga zaczyna maleć. Dodatni wynik i drugie miejsce w bilansie zaliczył T-Mobile.
Choć na plusie jest dzięki wspomnianej już umowie to widać odwrócenie trendu. „Madżentowy” operator najmniej oddał, ale jeszcze musi popracować nad przejmowaniem klientów.
Pewną stabilność można zaobserwować w Polkomtelu – zarówno dotyczy to sporego ujemnego bilansu, jak i prawie niezmieniających się udziałów w przyjęciu oraz oddaniu numerów. Pewnym zaskoczeniem może być wynik Orange, który ma drugą pozycję w pozyskaniach, ale też oddał najwięcej numerów. Do tego co kwartał notował słabszy bilans przenosin.

Spośród innych operatorów, netto na największym plusie w 2017 roku byli:
ITI – 7,6 tys. numerów,
Telestrada – 8,9 tys. numerów,
Multimedia Polska – 3 tys. numerów,
Vectra – 2 tys. numerów,
FM Group i Folx – po ok. 1,1 tys.

Spośród pozostałych telekomów, netto na największym minusie w 2017 roku był Cyfrowy Polsat (7,9 tys., z czego zero przyjmowany; zapewne porządkowanie bazy w spółkach) i Lycamobile (5 tys.).

Źródło i całość artykułu: telepolis.pl

Podziel się wiadomością.....