Błaszczak: „Będzie łączność radiowa między strażą a harcerzami na obozach”

Minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak zapowiedział, że organizacje harcerskie zostaną włączone w system ostrzegania przed nawałnicami. To odpowiedź na sytuację z ostatnich wakacji, gdy na jednym z obozów w czasie nawałnicy zginęły dwie harcerki. Szefowie powiatowych komend straży będą mieli całodobową łączność radiową z komendantami obozów.

 Minister-Mariusz-Blaszczak-harcerze

Minister przedstawił również propozycje form współpracy w ramach planowanych porozumień między PSP a poszczególnymi organizacjami harcerskimi. Pierwszą z nich jest zapewnienie łączności miedzy obozem harcerskim a powiatowym dyżurnym Państwowej Straży Pożarnej za pośrednictwem sprzętu udostępnionego przez strażaków.

Minister Mariusz Błaszczak mówił o tym po spotkaniu z harcerzami dotyczącym kwestii bezpieczeństwa po tragicznych zdarzeniach w Suszku. W trakcie sierpniowych nawałnic zginęły tam dwie harcerki.

Szef resortu przypomniał, że to urzędnicy powiatu chojnickiego nie przekazali ostrzeżeń pogodowych do gminy, choć mieli informacje o zbliżającym się załamaniu pogody. Minister Mariusz Błaszczak podkreślił, że nie może dochodzić do takich sytuacji. Jak mówił, po konsultacjach z Komendantem Głównym PSP i związkami harcerskimi, ministerstwo chce w tych kwestiach zaproponować konkretne rozwiązania.

– Zostanie uzgodnione porozumienie między Komendantem Głównym Państwowej Straży Pożarnej oraz poszczególnymi związkami harcerskimi. Na podstawie tego porozumienia będą przeprowadzane przeglądy procedur bezpieczeństwa. Będą przeprowadzane także cykliczne szkolenia, które będzie przeprowadzać PSP. Ustaliliśmy również, że wprowadzimy model łączności pomiędzy dyżurnymi z Powiatowych Komend PSP, a więc dyżurnymi, którzy pracują przez całą dobę, a dyżurnymi w obozach harcerskich. Będzie to łączność radiowa powiedział Mariusz Błaszczak.

Szef resortu spraw wewnętrznych i administracji stoi na czele powołanego przez rząd zespołu mającego przygotować rekomendacje dla Rady Ministrów dot. zarządzania kryzysowego. Mają być one gotowe do końca września.

Źródło:MSWiA, radiotech.pl

Podziel się wiadomością.....