Kampania kontrolna urządzeń PLC przez UKE

urządzenie PCL

Urząd Komunikacji Elektronicznej przeprowadził kontrolę 8 modeli urządzeń PLC, służących do przesyłu danych poprzez przewody instalacji elektrycznej. Żaden z badanych wyrobów nie spełnił stawianych im wymagań.

Wszystkie produkty zostały poddane badaniom laboratoryjnym. Żaden nie spełnił wymagań technicznych – testowane modele mogły powodować zakłócenie pracy innych urządzeń poprzez wytwarzanie nadmiernych zaburzeń elektromagnetycznych.

Ponadto kontrola polegała na sprawdzeniu, czy dla poszczególnych urządzeń:
1. producent wystawił deklarację zgodności,
2. dołączona jest instrukcja obsługi,
3. na wyrobie znajduje się oznakowanie zgodności CE,
4. producent oraz importer umieścili na wyrobie lub opakowaniu informacje o swoich danych teleadresowych,
5. na wyrobie znajdują się dane identyfikujące urządzenie.

Powyższych wymagań nie spełnił jeden z modeli.

Szczegółowe informacje o poddanych badaniu wyrobach znajdują się w załączniku.

Pliki do pobrania
Lista badanych urządzeń – 147 KB plik PDF

Czym jest „internet przez gniazdko elektryczne”

Po umieszczeniu adaptera dLAN/PLC/Powerline w gniazdku, pojawiają się w sieci elektrycznej dodatkowe modulowane częstotliwości sygnału, które przenoszą dane. Szybkość przesyłania tych danych sięga nawet do 72 Mbit/s i więcej, co oczywiście uzależnione jest od jakości sieci elektrycznej, odległości między adapterami zachowując połączenie na tej samej fazie. Standardowy licznik elektryczny poboru prądu stanowi barierę zabezpieczającą przed wydostaniem się danych na zewnątrz. Ponadto istnieje możliwość zaszyfrowania transmisji za pomocą ustawień oprogramowania dostarczonego przez producenta np.128 bitowym szyfrowaniem AES oraz pozwala na monitorowanie stanu sieci i przepływu. Urządzenia wspomniane wyposażone też są w moduły WLan/WiFi co też usprawnia ten system przesyłu danych w obiekcie.

Wady
Podłączone urządzenia dLAN/PLC/Powerline do sieci elektrycznej 230/400 VAC wprowadzają zakłócenia w paśmie radiowym do 30 MHz i może to mieć decydujący wpływ na działanie sprzętu domowego, odbiorników radiowych, SDR czy w dużym stopniu powoduje zakłócenia radiostacji krótkofalarskich w paśmie KF. Adaptery dLAN/PLC/Powerline mogą też doprowadzić do wadliwego działania zasilaczy urządeń domowych i innych przetwornic zasilania.
Przebicia transmisji występują też między fazami na terenie mieszkania lub firmy w wewnętrznej sieci elektrycznej.

Zalety
Zaletą takiego rozwiązania dla sieci lokalnej jest brak zbędnego okablowania lub alternatywa dla sieci bezprzewodowych, gdzie nie można zastosować przesyłu radiowego w paśmie 2.4 lub 5.x GHz i to rozwiązanie może zdać egzamin.

Informacja ogólna: wikipedia.org

Źródło: uke.gov.pl

Podziel się wiadomością.....