Ministerstwo Cyfryzacji proponuje – „Nie musisz ruszać się z kanapy, by być aktywnym… e-aktywnym”

Kobieta siedząca po turecku na łóżku z tabletem w rękach. Patrzy na siedzącego obok, wpatrzonego w nią psa rasy Jack Russel terrier.

Zacznę się ruszać! – obiecaliście sobie… w styczniu. Jeśli nadal myślicie o jakiejś aktywności, może postawcie na… e-aktywność. Szczególnie w taki dzień jak – Europejski Dzień e-Aktywności Obywatelskiej.

Zamiast maty – fotel lub kanapa, zamiast wody – kawa lub herbata. Strój dowolny. Dzisiejszy program treningowy wzmocni Waszą motorykę małą i wpłynie na koncentrację. Skok endorfin gwarantowany. Gotowi? Zaczynamy!

Rozgrzewka

Jeśli to Wasze pierwsze podejście do e-aktywności, zacznijcie od założenia profilu zaufanego (PZ). To dzięki niemu potwierdzicie w internecie swoją tożsamość.

Profil zaufany to zbiór danych o nas samych. W sieci, tak jak podczas osobistej wizyty w urzędzie, musimy udowodnić, że my to my. Nie wylegitymujemy się tam dowodem osobistym, dlatego właśnie potrzebujemy profilu zaufanego – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Inaczej to ujmując – profil zaufany to nasze elektroniczne dane. Każdy z nas może mieć tylko jeden PZ. Jest przypisany do konkretnego, niepowtarzalnego numeru PESEL – dodaje szef MC.

Profil zaufany jest ważny trzy lata. Dlatego jeśli właśnie sobie przypomnieliście, że kiedyś go zakładaliście, sprawdźcie kiedy to było. Jeśli ponad trzy lata temu – załóżcie nowy.

Przy zakładaniu PZ – w większości przypadków – nie dostaniecie nawet zadyszki. Jeśli macie konto w jednym z 10 banków, które umożliwiają szybkie założenie profilu zaufanego – cała operacja zajmie Wam kilka minut. W innych przypadkach – wymagana będzie dodatkowa, niezbyt wyczerpująca, aktywność. Sprawdź, jak założyć profil zaufany.

Bieg krótkodystansowy

Przed kolejną częścią e-aktywności nie musisz nawet robić przerwy. Twój cel to portal www.GOV.pl. To strona internetowa, na której znajdziesz wszystkie e-usługi.

Stworzyliśmy ją, by ułatwić życie obywatelom – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Będąc na portalu kieruj się w prawy górny róg. Znajdziesz tam konto Mój GOV, do którego zalogujesz się profilem zaufanym. To miejsce, w którym znajdziesz nie tylko wszystkie swoje dane, dostęp do e-usług, ale i… nową skrzynkę służącą do wymiany korespondencji z urzędami. Dzięki Mój GOV, aby wysłać pismo do urzędu nie musisz wchodzić na platformę ePUAP!

Teraz to Ty decydujesz, co zrobisz. Do Twojej dyspozycji są takie e-usługi jak:
Wyślij pismo ogólne,
Zgłoś urodzenie dziecka,
Uzyskaj dowód osobisty,
Skorzystaj z Rejestru Danych Kontaktowych (RDK),
Zamelduj się na pobyt stały lub czasowy dłuższy niż 3 miesiące,
Uzyskaj odpis aktu stanu cywilnego,
oraz wiele innych.

Rekordowy sprint

Ostatnie tygodnie to czas rekordowego zainteresowania naszymi e-usługami. Tylko w kwietniu Polacy założyli 602 739 profili zaufanych, czyli ponad dwa razy więcej niż w kwietniu 2019 r. Od początku 2020 roku – przybyło 1 818 756 nowych właścicieli PZ. Dla porównania – rok wcześniej, w miesiącach styczeń-kwiecień 2019 r., profil zaufany założyło 1 015 423 osoby – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

W sumie z profilu zaufanego korzysta dziś ponad 6,5 miliona Polaków.

Do czego najczęściej go wykorzystują? Jedną z najpopularniejszych ostatnio e-usług jest możliwość zgłoszenia online narodzin dziecka. W kwietniu tego roku zarejestrowano w ten sposób przyjście na świat 17 231 maluchów (w kwietniu 2019 r. – 3159). Od początku 2020 r. do końca kwietnia młodzi rodzice skorzystali z tej możliwości 37 253 razy, czyli ponad trzy razy więcej niż pomiędzy styczniem a końcem kwietnia 2019 r. (wówczas z naszej e-usługi skorzystało 12 369 osób).

W peletonie

Ponad trzykrotny wzrost – w porównaniu miesiąc do miesiąca – notuje też e-usługa Wyślij pismo ogólne. W kwietniu tego roku Polacy skorzystali z niej 138 880 razy, rok wcześniej – 43 322. Od początku tego roku do urzędów trafiło online 355 532 pism ogólnych, od stycznia do końca kwietnia 2019 r. – 151 382.

Polacy zostają w domu i tam się meldują. Robią to oczywiście online. W kwietniu przez internet zameldowało się 22 438 osób, czyli ponad pięć razy więcej niż w kwietniu 2019 r. (wówczas z e-meldunku skorzystało 4 264 Polaków). Porównując rok do roku ta e-usługa notuje niemal trzykrotny wzrost zainteresowania (styczeń-kwiecień 2019 r. – 17 753, styczeń-kwiecień 2020 r. – 47 793).

Kolejna rekordzistka to e-usługa Uzyskaj odpis aktu stanu cywilnego. W kwietniu tego roku skorzystało z niej niemal pięć razy więcej osób, niż rok wcześniej (kwiecień 2019 r. – 3755, kwiecień 2020 r. – 17 283).

W ostatnich tygodniach dwa razy więcej Polaków składa też online wnioski o dowód osobisty. Od początku roku do końca kwietnia zrobiło tak 83 738 osób (w tym samym okresie 2019 r. – 48 607), z czego tylko w kwietniu – 28 585 (w kwietniu 2019 r. – 11 916).

Skoro innym się udaje, uda się i Tobie. Wdech, wydech i do przodu !!!

Filmy warte obejrzenia:

Źródło: gov.pl

Podziel się wiadomością.....