Okres kwarantanny sprzyja zakupom przez internet i przy okazji myślimy na przykład jak tu sobie polepszyć sygnał telefonii komórkowej czy w okresie zajęć e-szkoły dostęp do internetu. Na rynku i w popularnych serwisach aukcyjnych pojawiły się ostatnio tanie wzmacniacze GSM, UMTS czy LTE.
Czy tak naprawdę sprawdzają się w praktyce?….. czy tylko podnoszą nam sam sygnał wskazania sieci co nie zawsze przekłada się na jakość usług głosowych lub transmisji danych?
Często takie wzmacniacze i podobne urządzenia w dedykowanym paśmie przez producenta wprowadzają wysoki poziom szumów i zakłócenia pasma sieci mimo wskazania wysokiego sygnału w naszych urządzeniach jak modemy, routery i telefony. Prawda jest taka, że za jakość sygnału sieci i poziomu usług głosowych czy poziomu transmisji danych odpowiada sam operator sieci. Z naszej strony to co możemy zrobić to tylko podnieść sam sygnał antenowy od stacji BTS i w kierunku do niej stosując odpowiednią antenę oraz konektor czyli wtyk antenowy do naszego urządzenia jeżeli taka możliwość techniczna jest i producent to pisze w instrukcji obsługi oficjalnie. Ważne jest podanie typu anteny i sposobu montażu zachowują pełne bezpieczeństwo późniejszego użytkowania jak i warunki gwarancji.
A jak to widzi UKE oraz obowiązujący stan prawny…
Wśród użytkowników telefonii komórkowej stało się popularne stosowanie wzmacniaczy sygnału, zwanych popularnie repeaterami GSM lub wzmacniaczami GSM. Mało kto jednak wie, że prawo do instalowania i użytkowania tego typu urządzeń posiadają wyłącznie operatorzy telekomunikacyjni.
Stosowanie wzmacniaczy sygnału regulują przepisy prawa. Zgodnie z zapisami rozporządzenia, osoby fizyczne i podmioty gospodarcze, które samodzielnie instalują i używają repeaterów, czynią to bezprawnie.
Dlaczego tak ważne jest, aby wzmacniacz sygnału był zainstalowany i skonfigurowany przez operatora? Ponieważ samowolne instalacje tego typu powodują na ogół bardzo poważne problemy z funkcjonowaniem sieci komórkowych w promieniu nawet kilku kilometrów: znaczące pogorszenie jakości rozmów, a nawet zanik sygnału. Nietrudno wyobrazić sobie sytuację, w której nieautoryzowana instalacja repeatera uniemożliwia szybkie wezwanie pomocy przez osoby przebywające w promieniu generowanych przez urządzenie zakłóceń. Nietrudno też wyobrazić sobie, jak dramatyczne może to nieść ze sobą konsekwencje.
Z powodu stwarzanego zagrożenia, nieautoryzowane użytkowanie repeaterów jest obłożone sankcjami: karą grzywny w wysokości do 1000 złotych, a w przypadku działania uporczywego karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
W przypadku problemów z siłą sygnału komórkowego, należy zwrócić się do swojego operatora z wnioskiem o zainstalowanie odpowiedniego urządzenia. Tylko instalacja wzmacniacza dokonana przez operatora sieci daje gwarancję, że problem z sygnałem w naszym otoczeniu zostanie rozwiązany bez szkody dla innych użytkowników telefonii komórkowej.
Obecnie Urząd Komunikacji Elektronicznej zawiadamia Policję o przypadkach bezprawnie wykorzystywanych wzmacniaczy GSM. Policja kieruje wnioski o ukaranie do Sądu lub nakłada grzywny w postaci mandatu karnego.
Szczegółowe informacje – kontrola wzmacniaczy GSM – 602 KB plik PDF
Źródło: uke.gov.pl/